Zalety faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw
To jeden z najskuteczniejszych sposobów poprawy płynności finansowej. Nie obciąża zdolności kredytowej i jest łatwo dostępny. W czym może pomóc faktoring?
Odpowiedzialny przedsiębiorca wie, że ważniejsze od zysków jest utrzymanie płynności finansowej. Szczególnie w trudniejszych gospodarczo czasach liczy się to, czy bez kłopotów można regulować swoje zobowiązania. Gdy wśród przewag konkurencyjnych pojawia się wydłużony termin płatności na fakturze za produkt czy usługę, to wystawca takiej faktury może mieć problem z opłaceniem własnych wydatków. W takiej sytuacji szukamy możliwości dodatkowego finansowania. I skłaniamy się ku podmiotom, które mogą zaproponować pożyczkę, kredyt obrotowy, limit w rachunku i tego typu podobne produkty.
Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie takie rozwiązania wymagają by przedsiębiorca miał zdolność kredytową. Mówiąc inaczej w ocenie banku lub instytucji pożyczkowej musi mieć wystarczająco dużo środków w obrocie i zyski by spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami.
Warto zdać sobie jednak sprawę z tego, że gdy na rynku mamy do czynienia z trudniejszą sytuacją, to nie jest tak łatwo o kredyt. Banki zaostrzają kryteria, zdolność kredytowa spada, a samo finansowanie jest sporo droższe. Gdy dołożymy do tego niełatwą sytuację rynkową, to o kłopoty finansowe nie łatwo. W takiej sytuacji ważne jest utrzymanie płynności finansowej.
Płynność finansowa
Płynność finansowa firmy może pogorszyć się w każdym momencie. Szczególnie wtedy gdy standardem staje się wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Mówiąc wprost, rzeczywistość gospodarcza, w której pieniądze za wykonaną usługę, czy sprzedaż produktu pojawiają się na koncie po kilkunastu tygodniach może zachwiać stabilnością nawet najlepszego biznesu. I to nie ze względu na celowe niedotrzymanie terminu przez kontrahenta – co też występuje bardzo często, ale dlatego, że po prostu standardem są wydłużone terminy. Może się to okazać problematyczne, gdy sami musimy opłacić zobowiązania w terminie. Zapewnienie wystarczającej ilości pieniędzy będzie sporym wyzwaniem.
Jak działa faktoring?
Alternatywą dla kredytu bankowego okazuje się być faktoring. Faktoring to usługa, która polega na szybszej zapłacie kwoty wynikającej z faktury. Jak to dokładnie działa? Przedsiębiorca wystawia fakturę z wydłużonym, np. 60 dniowym terminem płatności. W momencie wysłania jej do kontrahenta jednocześnie przekazuje ją firmie faktoringowej, zewnętrznemu podmiotowi, który rozlicza transakcję. Płaci on wystawcy faktury należność w krótkim czasie, praktycznie od razu. Firma faktoringowa w kolejnym kroku odzyskuje pieniądze od odbiorcy faktury. Koszt to niewielka prowizja liczona od wartości faktury, obliczana tylko za rzeczywisty okres takiego finansowania.
Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Przede wszystkim nie wpływa w ogóle na zdolność kredytową. Nie jest bowiem typowym produktem kredytowym. Skuteczność faktoringu zależy bowiem od wiarygodności finansowej nie tego, kto się decyduje na takie rozliczenie, ale od jego kontrahenta. Jeśli więc przedsiębiorca współpracuje z wieloma firmami, które jednak wynegocjowały długie terminy płatności, to faktoring może być idealnym rozwiązaniem.
Mało tego. Taki sposób weryfikacji pozwala poprawić jakość portfela klientów. Wszystko dlatego, że firma faktoringowa ma specjalne modele sprawdzania wiarygodności biznesowej. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że skoro system firmy faktoringowej pozytywnie ocenił wypłacalność kontrahenta, to warto z nim współpracować.
Po trzecie, w wielu firmach faktoringowych, szczególnie tych, które obsługują małe i średnie przedsiębiorstwa, proces uzyskiwania finansowania jest zautomatyzowany. Nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów finansowych. Wystarczy przekazać fakturę, którą chcemy wcześniej rozliczyć.
Kolejną zaletą jest to, że z faktoringu można korzystać nawet wtedy gdy przedsiębiorca ma już sporo zobowiązań kredytowych. Nowoczesna firma faktoringowa nie sprawdza zdolności kredytowej jak bank.
Plusem jest też to, że niektóre firmy faktoringowe, jak np. Monevia nie ograniczają limitu faktoringowego, czy też nie narzucają minimalnej liczby faktur, które trzeba objąć faktoringiem. Jeśli przedsiębiorca ma taką chęć, może finansować w ten sposób nawet pojedynczą fakturę. Jak to możliwe? Faktoring nie jest kredytem a zautomatyzowane procesy online umożliwiają szybkie podejmowanie decyzji.
No i nie bez znaczenia jest też to, że kontrahent rozlicza się bezpośrednio z firmą faktoringową. Nawet jeśli miałbym kłopoty z opłaceniem należności, proces monitorowania należności w firmie faktoringowej, a nawet windykacji jest na wysokim poziomie i pozwala skutecznie odzyskać pieniądze.
Może cię zainteresować również:
--> Finansowanie faktur online
--> Koszt faktoringu
--> Mikrofaktoring
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane