Mit faktoringu jako ostatniej deski ratunku: Dlaczego faktoring to więcej niż tylko doraźne finansowanie ?

25 lipca 2024
Mit faktoringu jako ostatniej deski ratunku: Dlaczego faktoring to więcej niż tylko doraźne finansowanie ?

Faktoring, czyli finansowanie faktur obrósł wieloma mitami. Dziś postaramy się rozprawić z postrzeganiem faktoringu jako ostatniej deski ratunku i odpowiedzieć na pytanie czy faktoring to tylko doraźne finansowanie?

Faktoring to coraz popularniejszy sposób wspierania płynności finansowej. Choć sama nazwa może brzmieć obco i oznaczać skomplikowaną usługę finansową, to w swojej najprostszej formie pozwala otrzymać płatność za fakturę zdecydowanie wcześniej niż wskazuje na to okres płatności zaznaczony na dokumencie. Wielkie, globalne koncerny od lat rozliczają w ten sposób swoje należności. Taką możliwość dały im banki. W tym klasycznym wariancie podpisuje się umowę z faktorem (firmą, która finansuje fakturę), w której zapisujemy, że wszystkie płatności od wybranego kontrahenta lub kontrahentów objęte są tą usługą. Czyli umawiamy się że cały obrót z zaakceptowanym przez faktora kontrahentem będzie przechodził przez konta faktora. W tym modelu faktor z każdej faktury wypłaca nam zaliczkę, a całość rozliczy z nami po zapłacie przez kontrahenta – jeżeli pojawią się jakieś opóźnienia w zapłacie dodatkowe koszty z tego tytułu zostaną pokryte z zatrzymanej różnicy między zaliczką a kwotą opłaconejfaktury. Przy klasycznym faktoringu zwykle też ograniczeni jesteśmy wysokością limitu faktoringowego, czyli czegoś na kształt limitu kredytowegodla naszej firmy. Strasznie dużo formalności i długi proces decyzyjny. Dwa elementy, na które rzadko mogą sobie pozwolić najmniejsze firmy.

Gdy więc na rynku pojawiły się produkty tego typu dostosowane dla przedsiębiorców prowadzących najmniejsze firmy, szybko zaczęły zdobywać popularność.

Co to jest mikrofaktoring?

Mikrofaktoring, czyli finansowanie faktur w opcji dla najmniejszych firm jest wygodnym i szybkim sposobem na poprawę płynności finansowej.

Jak to działa? Przedsiębiorca by poprawić swoją konkurencyjność na rynku bardzo często jest zmuszony zaoferować bardzo korzystne warunki płatności. I nie chodzi tu tylko o niskie ceny ale przede wszystkim długi termin płatności. Jeśli usługę wykonujemy np. w maju i wystawiamy fakturę, to płatność otrzymujemy nierzadko pod koniec czerwca czy nawet lipca. To sporo czasu. W międzyczasie musimy jednak ponosić koszty prowadzenia firmy: płacić księgowej, opłacać podatki, składki ZUS, wypłacać wynagrodzenia pracownikom, serwisować sprzęt itd. Wystarczy, że kilku kontrahentów opóźni swoje płatności i może tym samym znacząco ograniczyć naszą płynność finansową. I nie ma tu znaczenia, że pracujemy na wysokich marżach i firma jest dochodowa. Jeśli należności nie spływają na bieżąco, możemy szybko stracić kontrolę nad finansami. By ograniczyć ryzyko takiej sytuacji dostępny jest właśnie mikrofaktoring. Pozwoli on odzyskać pieniądze nawet z jednej „terminowej faktury” znacznie szybciej niż wynika to z okresu jej zapadalności. Jeśli więc wystawiamy fakturę z 30 dniowym terminem płatności, to możemy dostać pieniądze od razu na konto. Jak to możliwe? W momencie wystawienia faktury, wysyłamy ją jednocześnie kontrahentowi i firmie faktoringowej do wykupu. Kontrahent wie, że musi uregulować płatność w ciągu 30 dni (jak widnieje na fakturze). Firma mikrofaktoringowa płaci nam całą kwotę wymagalną na fakturze – czyli bez zaliczki jak w klasycznym faktoringu, potrącając z wypłacanej kwoty niewielką prowizję. Nasz kontrahent dokonuje potem płatności na konto firmy faktoringowej. W całym procesie dla kontrahenta nie zmienia się nic prócz zmiany konta bankowego, na które spływa należność.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Każdy kto choć raz korzystał z mikrofaktoringu spotyka się z opinią, że to doskonały sposób na doraźne podratowanie płynności, ale niejednokrotnie można spotkać się też z poglądem że dla kontrahenta może to być znak, że w naszej firmie nie dzieje się dobrze. Czy ta opinia jest jednak zasadna skoro bowiem zamiast czekać na płatność w terminie zapadalności, chcemy pieniądze otrzymać zdecydowanie wcześniej?

Warto zmienić podejście i inaczej potraktować mikrofaktoring. Zamiast „szybkiego zastrzyku gotówki” uznać go za strategiczne narzędzie finansowe. O co chodzi? Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że sprzedajemy pieczywo albo inne artykuły szybkorotujące. W tego typu biznesie, klient płaci nam za produkty od razu, w momencie nabycia. W handlu online również klient płaci nam za produkty składając zamówienie lub przy odbiorze. Wspólne jest to, że zanim otrzyma towar, pieniądze są już u nas. Takiego komfortu nie mają często firmy usługowe czy budowlane. Tutaj płatności pojawiają się najczęściej po kilku tygodniach albo i jeszcze dłużej po wykonaniu zlecenia. W międzyczasie przedsiębiorca musi samodzielnie opłacić wszelkie koszty. A co by było gdyby płatności można było otrzymać od razu? Już w momencie otrzymania faktury?

Daje to właśnie mikrofaktoring. Przedsiębiorca finansuje pojedynczą lub  kilka faktur, szybko zamieniając je na gotówkę, do tego bez żadnych terminowych zobowiązań wobec instytucji finansowej. Warto go uwzględnić w planowaniu finansów firmowych. Powinien być ważnym punktem strategii finansowej każdej firmy sprzedającej swoje towary bądź usługi z odroczonym terminem płatności w szczególności gdy ma często zmieniających się odbiorców.

 

Płynność finansowa

Działający na rynku operatorzy mikrofaktoringowi pozwalają na uwolnienie gotówki z pojedynczej faktury. Nie trzeba przy tym podpisywać żadnych terminowych umów i zobowiązywać się do wygenerowania obrotu w określonej wysokości, cały proces przebiega online. Nie występują tu też prowizje za przyznanie limitu i dodatkowe opłaty za opóźnienia w zapłacie. To sprawia, że ta usługa finansowa jest bardzo wygodnym instrumentem dla mikro i małych firm. Istnieje pokusa potraktowania finansowania mikrofaktoringowego jako „ostatniej deski ratunku” gdy pieniędzy brakuje już na koncie i nie ma czasu lub możliwości by pozyskać środki z innego źródła. To jeden z częściej powtarzanych mitów. Zdecydowanie lepiej jeśli uwzględnimy mikrofaktoring jako podstawowy element naszej firmowej finansowej układanki. Zalet takiego podejścia jest zdecydowanie więcej.

Mikrofaktoring pomaga poprawić także jakość współpracy z kontrahentami. Chociażby dlatego, że to firma faktoringowa sprawdza wiarygodność płatniczą naszego kontrahenta. Dzieje się to przy użyciu zaawansowanych algorytmów weryfikujących nie przedsiębiorcę - który fakturę wystawił, ale tego który ma zapłacić. Wiemy więc czy warto i należy stosować odroczone terminy płatności. Dodatkowo to firma faktoringowa wspiera nas w procesie monitorowania terminowej zapłaty należności. A to już ogromny krok naprzód na drodze do stabilizacji płynności finansowej w naszej firmie.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

5/5 - (1 vote)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej