Zadłużenie w ZUS i urzędzie skarbowym. Jak je spłacić.
Zadłużenie w ZUS czy urzędzie skarbowym może skutecznie utrudnić prowadzenie biznesu. Jak poradzić sobie z takim zobowiązaniem? Oto kilka pomysłów.
Brak płatności składek ZUS lub podatków może bardzo szybko spowodować spore problemy finansowe. Zanim przystąpisz do planowania spłaty takiego zobowiązania, warto bardzo dokładnie przeanalizować finanse firmowe by znaleźć pieniądze na szybką spłatę. Z takiej analizy będzie można też wywnioskować, które wydatki należy ograniczyć, tak by w firmowej kasie pozostały środki i na bieżącą działalność i na pilną spłatę zadłużenia. Jeśli jesteś w stanie znaleźć rezerwę finansową, warto przeznaczyć ją na pilną spłatę długu w ZUS lub urzędzie skarbowym by uniknąć większych komplikacji. A te mogą być dotkliwe, warto pamiętać że z tytułu nieopłaconych składek ZUS ma prawo uruchomić postępowanie egzekucyjne. Konsekwencje dla przedsiębiorcy lub spółki, których należy się w takiej sytuacji spodziewać to m.in. naliczenie odsetek karnych, zajęcie rachunku bankowego lub zajęcie komornicze z majątku.
Warto również zdawać sobie sprawę, że zaległości w składkach lub podatkach znacznie ograniczy możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego dla firmy.
Rozłożenie długu w ZUS na raty
Warto podjąć rozmowy z ZUSem czy urzędem skarbowym by wynegocjować spłatę zadłużenia w ratach lub nawet umorzenie długu. Zdarza się, że urząd sam proponuje zawarcie ugody, która pozwoli pozbyć się zobowiązania. Pierwszym krokiem będzie kontakt z ZUSem lub Urzędem Skarbowym. Warto mieć od razu propozycję planu spłaty, dopasowaną do bieżących przychodów.
Praktyka wskazuje jednak na to, że niełatwo jest uzgodnić z ZUS układ ratalny stąd warto rozważyć inne formy wsparcia finansowego które umożliwią szybkie uregulowanie zobowiązań. Warte rozważenia może być w tej sytuacji skorzystanie z faktoringu. To usługa finansowa, która pozwoli nam stosunkowo prosto spłacić zadłużenie w ZUS. Jak to możliwe? Usługa taka polega na przekazaniu do firmy, która oferuje faktoring, swoich faktur sprzedażowych przed terminem ich płatności. Firma faktoringowa wypłaca od ręki kwotę wynikającą z faktury, a potem czeka na płatność od twojego kontrahenta. Mówiąc wprost: można otrzymać płatność znacznie szybciej niż wynikałoby to z terminu płątności na fakturze.
Czy faktoring się opłaca?
Jeśli zalegasz z płatnościami do urzędu skarbowego lub ZUS, to praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie finansowania bankowego.
Faktoring - zwłaszcza w swojej nowoczesnej odmianie jaką jest mikrofaktoring czyli finansowanie pojedynczych faktur online, ma tu przewagę o tyle że firma faktoringowa sprawdza przede wszystkim wiarygodność płatniczą kontrahenta.
Jeżeli firma faktoringowa zaakceptuje twojego kontrahenta i potwierdzi z nim fakturę którą chcesz sfinansować to wypłaca pieniądze od razu. Możesz więc cieszyć się zapłatą bez czekania na termin zapadalności dokumentu, a jednocześnie pozostawać konkurencyjnym utrzymując długie terminy płatności dla swoich kontrahentów i regulując zobowiązania skarbowe oraz składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych terminowo.
No i wreszcie niezaprzeczalnym atutem jest to, że dzięki faktoringowi można też bardzo szybko spłacić zadłużenie w ZUS. Od razu otrzymujemy płatność i od razu możemy spłacić zadłużenie. Pomaga to budować wiarygodność swojej firmy.
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane