Inflacja. Najbardziej dochodowe biznesy w czasie inflacji
Inflacja, rosnące ceny i niepewność gospodarcza. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są najbardziej dochodowe biznesy, które mogą sprawdzić się w czasie inflacji.
Biznes w czasie inflacji
Niewiele osób przyjmuje do wiadomości, że to nie dobry pomysł daje szansę na zyskowny biznes. Znacznie ważniejsze jest odpowiednie podejście i umiejętne wykorzystanie sytuacji, w której przyjdzie nam prowadzić biznes. To, co dla jednego będzie problemem, dla drugiego może okazać się wspaniałą okazją. Skoro jednak mamy zająć się tematem biznesu w czasie inflacji, warto ustalić jedną rzecz. Niezależnie od tego jaki biznes prowadzisz albo dopiero planujesz biznes, to im trudniejsze otoczenie gospodarczej, tym ważniejszy staje się dostęp do gotówki. W czasie spadku wartości pieniądza (inflacja) może się to wydawać bezsensowne. Praktyka pokazuje jednak, że zawsze gotówka ratowała biznes. Jakie są więc najbardziej dochodowe biznesy w czasie inflacji? W większości te same, co w czasie wolniej rosnących cen. Specyfiką jest w tym przypadku jednak konieczność zapewnienia stałego dostępu do gotówki. Dzięki niej można wynegocjować dodatkowy rabat, uzyskać korzystniejszą cenę za wykorzystywane półprodukty. Posiadanie gotówki „tu i teraz” może przynieść zdecydowanie lepszy skutek niż szukanie na siłę nowego pomysłu biznesowego.
Finansowanie biznesu
Można więc powiedzieć, że jeśli czasy w gospodarce są trudniejsze, nie zawsze trzeba silić się na wyjątkowe innowacje i wymyślanie oryginalnego pomysłu na biznes. Szybko bowiem okaże się, że znacznie istotniejsze jest zapewnienie stabilnych podstaw funkcjonowania firmy. Obojętnie czy będzie to duża firma transportowa, czy niewielki butik ze sportowymi butami.
Jak finansować firmę?
W czasie inflacji pozyskiwanie kredytów jest znacznie bardziej skomplikowane. Banki zaostrzają kryteria przyznawania finansowania, a jeśli już je uzyskamy, to koszty są bardzo wysokie. Nie jest łatwo uzyskać kredyt obrotowy, czy sfinansować nową inwestycję dużą pożyczką. Dlatego tak ważne jest poprawienie płynności finansowej i zadbanie o to by w kasie firmy była zawsze gotówka.
Jeśli kontrahentom udzielasz kredytu kupieckiego i pozwalasz na długie terminy płatności, warto skrócić czas na regulowanie zobowiązań. Jeśli z powodu dużej konkurencji nie jesteś w stanie skrócić tego czasu (np. zamiast 30 dniowego terminu płatności wprowadzić 14 dni na zapłatę), skorzystaj z tzw. finansowania faktur. Usługa ta zwana mikrofaktoringiem jest coraz popularniejsza. Polega na przejęciu obowiązku płatności zobowiązania przez faktora. Jak to działa? Jeśli dziś wystawiasz fakturę z wydłużonym terminem płatności, to jednocześnie możesz od razu przekazać ją do sfinansowania firmie faktoringowej. Ta, w zamian za niewielką prowizję płaci wartość faktury od razu. Potem już bez twojego uczestnictwa w transakcji, odzyskuje pieniądze od twojego kontrahenta. To coś podobnego do skonta w transporcie, ale znacznie tańsze i dostępne dla wszystkich branż.
Płynność finansowa przede wszystkim
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w czasie inflacji dobrym pomysłem na biznes będzie ten, który daje szansę bardzo szybkiego przepływu gotówki.
Najbardziej dochodowym biznesem może być więc handel spożywczy. Żywność, szczególnie ta z krótkim terminem przydatności do spożycia musi być sprzedana szybko. Klienci płacą za warzywa czy owoce od razu. Handlując z klientami indywidualnymi, nie ma długich terminów płatności.
Pomysł na biznes w czasie kryzysu
W czasie inflacji możesz wiec też spróbować swoich sił otwierając mini piekarnię lub cukiernię. Choć produkty zbożowe są obecnie drogie, to jednak jest to ten biznes, w którym również obsługujesz indywidualnych konsumentów.
Ogólna zasada: decyduj się na taki biznes, w którym pieniądze trafiają do ciebie od razu. Będą to np. handel, usługi „tzw. złotej rączki”, wszelkiego rodzaju naprawy, usługi sprzątania, komis z używanymi rzeczami czy tzw. freelancing, czyli usługi wolnego strzelca. Szczególnie zyskowna można okazać się windykacja, branża monitorowania należności i ochroniarska. To właśnie w czasie kryzysu ludzie chcą bardziej niż do tej pory chronić swój majątek.
Jak widać, nie tak bardzo istotne będzie to jaki biznes chcemy prowadzić ale raczej to w jaki sposób do niego podejdziemy.
Spłać jak najwięcej kredytów
Jeśli zaciągnąłeś kredyty inwestycyjne, to w czasach sporej inflacji staraj się jak najszybciej je spłacić. Szczególnie, gdy rosną stopy procentowe. Bo to powoduje, że obsługa zadłużenia kosztuje coraz więcej. Nie próbuj też zaciągać nowych zobowiązań. Każdy dług będzie droższy niż w czasie prosperity. Bazuj na własnej gotówce pamiętając, żeby zachować jej w kasie firmy jak najwięcej. No i jeszcze lepiej niż do tej pory monitoruj sytuację finansową swoich kontrahentów. Musisz na bieżąco wiedzieć, co się u nich dzieje. Czy ciągle płacą terminowo, czy stracili znaczących partnerów biznesowych, jaka jest u nich sytuacja. Wiedza o tym pomaga tak „ustawić” twój biznes, że nawet spora zawierucha finansowa nie będzie w stanie poturbować mocno twojej firmy.
Może cię zainteresować również:
--> Finansowanie faktur online
--> Ranking firm faktoringowych
--> Koszt faktoringu
--> Mikrofaktoring
--> Faktoring online
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane