Finansowanie firmy - Wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania dla firm
Przedsiębiorcy, którzy pragną rozszerzyć skalę swojej działalności, czy wdrożyć nowe technologie potrzebują do tego odpowiednich źródeł finansowania. Wyróżnia się wśród nich zarówno finansowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Czym różni się od siebie? Jakie są najpopularniejsze wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania dla firm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym charakteryzują się wewnętrzne źródła finansowania firmy?
Wewnętrzne finansowanie firm polega na użyciu środków własnych przedsiębiorstwa, czyli np. wypracowanego zysku. Kapitał własny może również zostać uzyskany dzięki odpisom amortyzacyjnym. Środki własne to najtańsze finansowanie dla firm, ponieważ uruchamiając tego typu inwestycje przedsiębiorca nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z kapitału obcego.
Finansowanie firmy poprzez odpisy amortyzacyjne
Podstawowym źródłem wewnętrznego finansowania firm są odpisy amortyzacyjne. Na czym to polega? Powszechnie wiadomo, że amortyzacja to obniżenie wartości konkretnego środka trwałego, które następuje wskutek jego zużycia. Dokonywane odpisy amortyzacyjne zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, co pozwala obniżyć podstawę opodatkowania. W efekcie przedsiębiorstwo płaci niższy podatek, a uzyskane w ten sposób finansowanie dla firmy umożliwia wykorzystanie środków na dowolny cel.
Co obejmuje zewnętrzne finansowanie dla firm?
W tym przypadku to obcy podmiot udostępnia swój kapitał, w zamian za co oczekuje zapłaty. Co więcej, finansowanie zewnętrzne w wielu przypadkach jest celowe, co oznacza, że środki należy wykorzystać w określony sposób i w określonym czasie. Najpopularniejsze formy zewnętrznego finansowania dla firm to kredyt, leasing, dotacje czy faktoring.
Kredyt - najczęściej spotykane zewnętrzne finansowanie firm
Najpopularniejszym i najbardziej oczywistym sposobem finansowania firm jest kredyt bankowy. Wbrew pozorom jednak jego uzyskanie nie jest proste, ponieważ instytucje finansowe w bardzo szczegółowy sposób badają zdolność kredytową. Oprócz tego przedsiębiorca ubiegający się o kredyt bankowy musi wypełnić wiele formalności, a sama firma w większości przypadków musi istnieć przynajmniej od roku. Jeżeli jednak przedsiębiorca spełni wszystkie warunki, to kredyt jako finansowanie firmy może być świetną alternatywą. Wadą w tym przypadku są oczywiście odsetki, prowizje, czy opłaty manipulacyjne które należy zapłacić bankowi w zamian za korzystanie z jego środków.
Leasing - nie tylko samochody
Finansowanie dla firm to również leasing, który jest niewiele mniej popularny od kredytu. Oczywiście najczęściej spotykany jest leasing samochodów, ale przedsiębiorcy mogą wziąć w leasing również maszyny, czy nawet nieruchomości. Na czym polega leasing? Leasingodawca udostępnia przedsiębiorcy dany środek trwały (np. samochód, urządzenie) w zamian za regularne opłacanie rat leasingowych. Odbywa się to na podstawie umowy leasingowej, a po zakończeniu okresu jej trwania przedmiot leasingu może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę za ułamek wartości początkowej. Zewnętrzne finansowanie dla firm w formie leasingu pozwala zatem nie tylko uzyskać oszczędności, ale również wykupić w przyszłości przedmiot leasingu na własność. Przedsiębiorca korzystający z leasingu uzyskuje również korzyści podatkowe.
Dotacje
Bardzo popularne finansowanie dla firmy stanowią również dotacje, wśród których znajdują się zarówno środki na bieżącą działalność, czy realizacje konkretnych inwestycji. Przedsiębiorstwa mogą starać się o tego typu dofinansowanie zazwyczaj ze środków unijnych, które przyznawane są w ramach określonych programów. Nowe firmy w wielu przypadkach mogą ubiegać się również o dotacje z Urzędu Pracy, które mają ułatwić start biznesu i zaktywizować osobę bezrobotną. Zaletą dotacji z pewnością jest fakt, że są one bezzwrotne, a także, że mogą się o nie starać zarówno nowe firmy, jak i te, które istnieją na tynku już od lat. Należy jednak pamiętać, że finansowanie firm poprzez dotacje wymaga spełnienia określonych warunków oraz złożenia stosownego wniosku. Popularne są również kontrole, które mają na celu weryfikację, czy środki faktycznie zostały przeznaczone na konkretny cel. Niedotrzymanie warunków skutkuje najczęściej koniecznością zwrotu uzyskanej dotacji.
Faktoring - finansowanie dla firm wystawiających faktury z odroczoną płatnością
Faktoring czyli usługa, w której faktor wypłaca przedsiębiorcy należności wynikające z faktur wystawianych jego kontrahentom. W efekcie kontrahent spłaca swoje zobowiązania firmie faktoringowej, a nie wystawcy faktury. Faktoring to bardzo wygodny i coraz popularniejszy sposób finansowania firm, ponieważ pozwala uzyskać środki nawet w ciągu 24 godzin. Co więcej, funkcjonuje również faktoring online, czyli finansowanie firm, które można uzyskać bez wychodzenia z domu. Warto również wiedzieć, że istnieją różne typy faktoringu, a najczęściej spotykana klasyfikacja to faktoring pełny oraz niepełny. Różnicą w tym przypadku jest przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, ponieważ w przypadku faktoringu pełnego firma faktoringowa bierze je w całości na siebie.
Faktoring to finansowanie firmy, które umożliwia wystawianie faktur z wydłużonym terminem płatności, co sprawia, że oferta jest bardziej atrakcyjna niż u konkurencji. Zaletą jest również łatwość uzyskania finansowania, ponieważ firmy faktoringowe nie badają zdolności kredytowej oraz nie wymagają posiadania określonego stażu na rynku.
Podsumowując należy stwierdzić, że przedsiębiorstwo poszukujące środków na inwestycje powinno rozważyć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne finansowanie dla firm. Decydując się na konkretne rozwiązanie należy odpowiednio dopasować je do aktualnych potrzeb oraz możliwości firmy.
Może cię zainteresować również:
--> Finansowanie faktur online
--> Ranking firm faktoringowych
--> Koszt faktoringu
--> Mikrofaktoring
--> Faktoring online
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane