Faktoring dla rolników i producentów rolnych
Program „Lokalna Półka” ma pomóc rolnikom poprzez promowanie krajowych produktów pochodzących prosto od rolników. Jakie są założenia programu i czy faktycznie taka pomoc rolnikom jest konieczna?
Minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mięsnych i mlecznych, a także pieczywa powinno pochodzić od lokalnych dostawców. Wszystko po to by konsumenci mieli pewność, że kupują polskie produkty. Podstawowy cel to skrócenie drogi od pola do stołu. Taka akcja może zdecydowanie pomóc rolnikom, szczególnie tym prowadzącym mniejsze gospodarstwa. Program ma być zakrojony na szeroką skalę. Oprócz wymogu oznakowań polskich produktów na półkach sklepowych, informacja taka będzie także na paragonie, czyli, jeśli ktoś będzie kupował pomidora, to będzie wiedział z paragonu, że jest on polski, a nie na przykład hiszpański. Polscy rolnicy skorzystają na tym, że otworzy się dla nich dostęp do lokalnego rynku, bez potrzeby korzystania z pośredników.
To ważne o tyle, że rolnikom, szczególnie prowadzącym mniejsze gospodarstwa trudno jest budować stabilną siatkę odbiorców. I nie chodzi o to, że kupujący nie są zadowoleni z jakości produktów. Specyfika rozliczeń z rolnikami polega na tym, że właściciel niewielkiego gospodarstwa nie może wystawić faktury. By udokumentować taką transakcję, fakturę wystawia przedsiębiorca nabywający produkty od rolnika. I choć obie strony nauczyły się takie transakcje prawidłowo rozliczać, wyzwaniem staje się finansowanie zakupów przy wsparciu usługi faktoringowej.
Co to jest faktoring?
Faktoring pozwala uzyskać pieniądze za sprzedane produkty lub usługi znacznie wcześniej niż wynikałoby to z okresu wymagalności wskazanym na fakturze. Mówiąc wprost, jeśli rolnik chcąc być bardziej konkurencyjny i pozwala kupującemu na odroczenie płatności np. o 30 dni nie oznacza, że na pieniądze musi czekać aż tak długo ponieważ może skorzystać z usługi faktoringu i przyspieszyć tę zapłatę. W umowie faktoringu, rozliczeniem płatności zajmuje się faktor - wyspecjalizowana instytucja finansowa, której główną działalnością jest świadczenie usługi faktoringu, której rolnik może przekazać fakturę do sfinansowania. Rolnik otrzymuje od faktora pieniądze za tę fakturę natychmiast, kontrahent (odbiorca rolnika) jest powiadamiany o zmianie wierzyciela i zobowiązany jest zapłacić kwotę wynikającą z tej faktury za tę fakturę już faktorowi, zamiast bezpośrednio rolnikowi. Ma na to czas do końca terminu płatności wskazanego na fakturze.
Czy każdy rolnik może skorzystać z faktoringu ?
O ile jednak w przypadku wielu biznesów w tym też tych związanych z produkcją rolną faktoring jest prosty w rozliczaniu a prowizja za udzielenie finansowania jest kosztem podatkowym, o tyle w przypadku rolników ryczałtowych – stosujących tzw. faktury VAT RR, sytuacja nie jest już tak jednoznaczna. I często sprawia, że rolnicy niechętnie sięgają po ten sposób poprawy płynności. Czy słusznie ? Chodzi tu przede wszystkim o kwestie rozliczania podatku VAT.
Faktura VAT RR stosowana przez rolników ryczałtowych nie jest wystawiana przez sprzedawcę, lecz przez nabywcę. Odbiorca nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, inaczej niż w standardowym obiegu gospodarczym pomiędzy dwiema firmami, wystawia za niego fakturę, dokumentującą zakup tych produktów. Oryginał faktury VAT RR przekazywany jest sprzedawcy, czyli rolnikowi ryczałtowemu.
Należy podkreślić, iż celem faktury VAT RR oraz dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty jest w tym przypadku przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzenia gospodarczego. I tu zaczyna się problem. Zgodnie z wieloma interpretacjami podatkowymi gdy zapłata za nabyte towary od rolnika ryczałtowego nie nastąpi na rachunek bankowy tego rolnika, druga strona nie będzie mogła obniżyć kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT RR. W związku z powyższym, by nie narażać nabywcy produktów rolnych od rolnika ryczałtowego na problemy z rozliczaniem podatku VAT, faktorzy nie finansują faktur VAT RR.
Jednakże każdy inny producent rolny niż rolnik ryczałtowy, bez względu na formę prawną działalności oraz rodzaj prowadzonej księgowości może bez problemu sfinansować fakturę z odroczonym terminem płatności np. w Monevii – u wiodącego faktora specjalizującego się w finansowaniu pojedynczych faktur online, czyli tak zwanym mikrofaktoringu.
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane