Coraz więcej firm wybiera faktoring – dlaczego warto dołączyć do tego trendu?

25 lutego 2025
Coraz więcej firm wybiera faktoring – dlaczego warto dołączyć do tego trendu?

Rynek finansowania firm przez faktoring rośnie w bardzo szybkim tempie. Już prawie 27 tys. firm zamieniło faktury na gotówkę. To o 3,7 proc. więcej niż rok wcześniej

Nieterminowe płatności, nieustająca konieczność utrzymania płynności finansowej i coraz wyższe koszty prowadzenia biznesu, skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania nowych metod finansowania działalności. Bo nie sztuką jest cały czas szukać kredytowania. Coraz popularniejszy staje się więc faktoring. Jest skuteczny więc przedsiębiorcy bardzo chętnie z niego korzystają. Według danych Polskiego Związku Faktoringu, tylko  na koniec 2024 prawie 27 tys. przedsiębiorców zdecydowało się skorzystać z faktoringu. Sfinansowano prawie 29 mln faktur na łączną kwotę prawie 471 mld złotych.

 

faktoring dla małych firm

Zalety faktoringu

Dlaczego faktoring jest tak popularny? Ci, którzy z niego korzystają wymieniają następujące zalety:

  • Szybki dostęp do gotówki:Faktoring pozwala na natychmiastowe uzyskanie środków z wystawionych faktur, co eliminuje problem długiego oczekiwania na płatności od kontrahentów.
  • Poprawa płynności finansowej:Dzięki faktoringowi firmy mogą na bieżąco regulować swoje zobowiązania, takie jak pensje, podatki czy koszty operacyjne.
  • Brak konieczności zadłużania się:Faktoring nie jest kredytem, więc przedsiębiorcy nie muszą zwiększać swojego zadłużenia ani obciążać zdolności kredytowej.
  • Eliminacja ryzyka niewypłacalności kontrahentów:W przypadku faktoringu pełnego faktor przejmuje ryzyko braku zapłaty przez kontrahenta.
  • Dostosowanie do potrzeb różnych branż:Faktoring sprawdza się zarówno w firmach produkcyjnych, dystrybucyjnych, jak i usługowych.

Kto najczęściej korzysta z faktoringu?

Choć faktoring jest dobrym modelem finansowania dla każdej branż, są takie, które korzystają z niego częściej niż inni. Jak się okazuje, aż 80 proc. klientów firm faktoringowych działa w branży produkcyjnej i dystrybucyjnej. Nie powinno to dziwić bowiem w tych segmentach biznesu operuje się dużym wolumenem faktur z odroczonym terminem płatności. Na kolejnych miejscach są branże: detal (6,3 proc.), transport (3,5 proc.), czy usługi (2,1 proc.). Z faktoringu korzysta też coraz więcej małych i średnich firm. Wszystko dlatego, że jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, które nie wymaga wielu formalności.

Trendy na rynku faktoringu w 2024 roku

O tym, że faktoring jest coraz popularniejszy świadczą też dane przekazywane przez stowarzyszenia branżowe. Polski Związek Faktoringu wskazuje, że po spowolnieniu w pierwszym kwartale 2024 roku, cały rynek odnotował dynamiczny wzrost. Rośnie liczba firm, które decydują się na taki model finansowania. Wzrost rok do roku wynosi tutaj 3 proc. Znamienny jest też fakt, że do faktoringu są przekazywane faktury o niższych wartościach. Zdecydowanie spada wartość pojedynczej faktury. Pokazuje to coraz większą dostępność tego modelu finansowania.

Dla kogo jest faktoring?

Jak już wspomnieliśmy w pierwszej części materiału, faktoring nie jest ograniczony do wybranych branż. Warto jednak zastanowić się, czy faktoring faktycznie będzie dobrym rozwiązaniem dla naszego biznesu. I tak warto faktoring rozważyć jeśli firma wystawia faktury z odroczonym terminem płatności albo gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową z powodu opóźnień w płatnościach od kontrahentów. Faktoring to również świetna alternatywa dla zadłużania się w bankach. No i jeszcze jeden bardzo ważny argument – faktoring jest dla tych, którzy chcą mieć szybki dostęp do gotówki. Szczególnie ważne to jest dla nowych firm. Przedsiębiorstwa z krótkim stażem, nie mają szans na kredyt z banku ani inne finansowanie dłużne. Faktoring jest tu idealnym rozwiązaniem. Firma faktoringowa weryfikuje bowiem przede wszystkim zdolność do regulowania zobowiązań naszego kontrahenta, a nie naszą zdolność kredytową, jak to się odbywa w przypadku korzystania z finansowania bankowego.

Faktoring stał się popularny w ostatnich latach wśród małych i średnich firm, ponieważ często potrzebują one szybszego przepływu środków pieniężnych. Taka forma finansowania sprawdzi się nie tylko po to, aby utrzymać swoją działalność, ale także szybciej ją rozwijać.

Dlaczego skorzystać z faktoringu?

Faktoring to nie tylko sposób na poprawę płynności finansowej, ale także narzędzie, które pozwala firmom rozwijać się i unikać problemów związanych z zatorami płatniczymi.

 

faktoring dla małych firm

5/5 - (1 vote)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej