Usługi transportowe VAT – stawki i zasady rozliczania
Właściciele firm transportowych często borykają się z wyzwaniem jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT od usług transportowych. Wszystko dlatego, że stawki te są różne, zależnie od rodzaju realizowanego przewozu. W materiale postaramy się wyjaśnić, jaką stawkę podatku VAT zastosować by właściwie rozliczyć usługi transportowe.
Usługi transportowe to odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu VAT. O ile jednak problemów nie nastręcza transport realizowany na terenie kraju, o tyle wątpliwości mogą pojawić się, kiedy chcemy rozliczyć transport międzynarodowy. Mało tego. Znaczenie w tym wypadku będzie miało to, czy przewozimy ludzi, czy towary.
Podatek VAT od usług transportowych pasażerów
W przypadku przewozów pasażerskich i konieczności rozliczenia podatku VAT znaczenie będzie mieć miejsce świadczenia usługi. Mówiąc bardziej obrazowo, podatek rozliczany jest według stawki państwa, przez które się przejeżdża. Oczywiście z uwzględnieniem odległości, które pokonaliśmy. Generalna zasada – przewóz osób rozliczamy według stawki VAT równej 8 proc.
Jak to wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca z Polski wozi okazjonalnie pasażerów do Hiszpanii, przejeżdżając po drodze przez Niemcy i Francję. Ogólna zasada mówi, że do rozliczenia podatku VAT potrzebna będzie rejestracja w poszczególnych państwach. Jednak, kraje Unii Europejskiej ustaliły inny sposób rozliczenia. By ułatwić cały proces, ustalono zwolnienie z opłat podatku. O ile spełnione są pewne warunki. Przede wszystkim autobus, jak i siedziba przedsiębiorcy muszą być zarejestrowane poza terytorium kraju, przez który realizowana jest podróż. I tak jeśli podróż odbywa się Hiszpanii, a pojazd jest zarejestrowany w Polsce, to przejazd przez Niemcy, Francję i Hiszpanię nie będzie opodatkowany podatkiem VAT. I tu ważna uwaga. Te przepisy dotyczą okazjonalnego przewozu osób autokarem. Jeśli takie przewozy realizowane są jako usługi turystyczne, to podatek liczony jest inaczej.
VAT i usługi transportowe towarów
Zdecydowanie trudniejszy w rozliczeniach jest transport towarów. O tym jak będzie on realizowany świadczy rodzaj transportu, a także to, jaki jest status podatkowy nabywcy. Bo w tym można wyróżnić aż cztery rodzaje tego transportu:
- Krajowy – gdy wykonuje się go jedynie na terytorium Polski
- wewnątrzwspólnotowy – gdy realizuje się między różnymi krajami członkowskimi UE,
- międzynarodowy – gdy podróż zaczyna się w kraju, który należy do kraju Unii Europejskiej, a kończy w kraju trzecim i odwrotnie, z założeniem, że przebiega ona przez Polskę
- wykonywany w całości poza terytorium kraju,
Ogólna zasada rozliczania usług transportu zakłada, że podatek rozlicza się zgodnie z miejscem siedziby działalności gospodarczej. Jak to jednak bywa, także i tu istnieją wyjątki. I tak, jeśli nabywcą usługi jest polski podatnik, a usługa wykonywana jest w całości poza terytorium UE, to miejscem świadczenia usług jest terytorium znajdujące się poza Unią. Jeśli usługa transportu realizowana jest na rzecz podatnika spoza Unii Europejskiej, a przewóz realizowany jest wyłącznie na terytorium Polski, to przyjmuje się, że miejscem świadczenia usługi jest terytorium kraju.
Dla łatwiejszego zrozumienia całej sytuacji przedstawmy kilka przykładów: Firma transportowa przewozi towary na trasie Szczecin – Rzeszów na zlecenie polskiej firmy. W takiej sytuacji miejscem świadczenia usług jest Polska. Jeśli jednak taki transport będzie realizowany na trasie Lwów – Odessa, to miejscem świadczenia usług będzie Ukraina. Podatek trzeba więc odprowadzić według zasad ukraińskich.
W przypadku natomiast transportu z Rzeszowa do Szczecina ale dla podatnika z Białorusi, miejscem świadczenia usługi będzie terytorium Polski.
Jeszcze inaczej cała sytuacja wygląda gdy wykonujemy przewóz towarów na rzecz osoby prywatnej. Tutaj znaczenie ma dystans pokonany w określonym kraju. Wyjątkiem jest transport towarów, który rozpoczyna się i kończy na terytorium dwóch różnych państw. W takiej sytuacji opodatkowany jest w miejscu rozpoczęcia transportu towarów.
Przykład? Jeśli przedsiębiorca przewozi towar na rzecz osoby prywatnej z Polski na Ukrainę, to miejscem świadczenia usług będzie Polski i Ukraina z uwzględnieniem przejechanych odległości. Jeśli jednak taki transport będzie realizowany np. z Polski do Czech, to miejscem świadczenia usług będą Czechy.
Jaki VAT na usługi transportowe towarów
O tym jaki jest VAT na usługi transportowe towarów zależy od rodzaju transportu. I tak – transport międzynarodowy opodatkowany jest stawką VAT 0%. Wewnątrzwspólnotowy i krajowy stawką 23%. Jeśli transport wykonywany jest w całości poza Polską, to podlega opodatkowaniu poza terytorium Polski.
Trzeba też wspomnieć o tym, że część usług transportowych opodatkowanych jest stawką 0%. Zgodnie z zapisami prawa chodzi tu np. o transport towaru, który jest wykonywany na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego, wewnątrzwspólnotowy transport towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego.
Poprawne rozliczenie podatku VAT od usług transportowych pozwoli wystawić prawidłowo fakturę dla klienta, a co za tym idzie ograniczyć ryzyko jej cofnięcia i konieczności poprawy, co może wydłużyć termin płatności. Termin, który i tak w przypadku branży transportowej może wynosić nawet 60 dni.
Jak przyspiesz płatności za usługi transportowe?
Dobrym sposobem na przyspieszenie płatności jest faktoring dla przewoźników. Pieniądze są przelewane na konto natychmiast, bez konieczności czekania do terminu płatności. Pomaga to utrzymać płynność finansową co pozwala realizować kolejne zlecenia transportowe. Nie bez znaczenia jest też to, że dzięki skorzystaniu z faktoringu można poprawić konkurencyjność. Jak to możliwe? Wydłużasz znacząco okres płatności dla kontrahenta bo i tak otrzymasz pieniądze od razu. Operatorzy faktoringu, tacy jak np. Monevia, współpracują z setkami spedycycji i znają bardzo dobrze ich procedury.
Faktoring dla transportu do bardzo dobre rozwiązanie dla firm z branży TSL, w której odraczanie terminów płatności za zlecane transporty jest codziennością. Dzięki faktoringowi można uniknąć zatorów płatniczych, które wynikają z braku gotówki na bieżące zobowiązania
Faktoring dla firm transportowych od Monevii to gwarancja stabilnie prowadzonego biznesu. Nowoczesne narzędzie, jakim jest Platforma Monevia, pozwala samodzielnie i elastycznie zarządzać należnościami 24/7, bez zbędnych formalności. Faktoring dla transportu od Monevii wspiera konkurencyjność, pozwala nadal oferować wydłużone terminy płatności bez obawy o utratę płynności finansowej.
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane