Efaktoring zamień faktury na gotówkę online

10 września 2024
Efaktoring zamień faktury na gotówkę online

Rozwój rynku usług finansowych dla przedsiębiorców zdecydowanie przyspieszał. Przelewy stają się codziennością. Standardem staje się kredyt kupiecki czy po prostu faktury z odroczonym terminem płatności. Coraz popularniejszy staje się faktoring, zwłaszcza w wariancie online, czyli efaktoring. Jak działa efaktoring?

faktoring dla małych firm

 

Efaktoring-  Co to jest?

Faktoring to usługa finansowa, której głównym celem jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorców. Szczególnie dla tych, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Zamiast, jak to wynika z faktury, otrzymać płatność od kontrahenta w ciągu 30 czy 60 dni, jest ona regulowana znacznie szybciej. W jaki sposób? Przekazując wystawioną już fakturę firmie faktoringowej. Mówiąc inaczej, sprzedając taką fakturę firmie faktoringowej. Co ważne, przekazywane faktury nie mogą być przeterminowane. Chodzi o to, że ich termin płatności jeszcze nie minął.

Efaktoring pozwala wykorzystać środki „zamrożone” w fakturach. Cały proces przebiega online. Począwszy od złożenia wniosku, poprzez weryfikację naszego kontrahenta, aż do wypłaty pieniędzy.

 

Jak działa efaktoring?

No dobrze, ale jak działa efaktoring? Jak wyjaśnić sprzedawanie faktur? Otóż, korzyścią tego systemu jest to, że przedsiębiorca, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności może otrzymać środki dużo wcześniej. Po wystawieniu faktury dla naszego kontrahenta, przekazujemy tę samą fakturę faktorowi, czyli firmie, która świadczy usługę efaktoringu. Robimy to całkowicie online. Faktor przelewa środki z faktury nawet w ciągu kilku godzin. Kontrahent przedsiębiorcy reguluje należność bezpośrednio na konto faktora. W takim razie prześledźmy to na konkretnym przykładzie.

Pan Jerzy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, wystawia w ciągu miesiąca kilkanaście faktur. Każda z odroczonym terminem płatności. Oznacza to, że należność spłynie na jego rachunek bankowy nawet po 30 lub nawet 40 dniach zależnie od terminu ustalonego na dokumencie. Odroczona płatność to w branży, w której działa pan Jerzy standard. By być konkurencyjnym, termin płatności musi być jak najdłuższy.

Jeśli faktury obejmują niewielkie kwoty, to tak długi okres płatności raczej nie zagrozi płynności finansowej. Gorzej, jeśli należności opiewają na spore wartości. Długi termin oczekiwania na płatność nie będzie tutaj zbyt pożądana. Szczególnie jeśli trzeba przy okazji kupić sporo materiałów lub towarów potrzebnych do realizacji zlecenia. I przy okazji zapłacić za nie od razu lub maksymalnie w ciągu kilku dni.

W takiej sytuacji można skorzystać z faktoringu. Wystarczy o to zawnioskować wgrywając pojedynczą fakturę lub kilka takich dokumentów dla kontrahentów. Weryfikacja polega na sprawdzeniu firmowego rachunku bankowego. W ciągu kilku chwil otrzymujesz indywidualną ofertę faktoringową. Firma faktoringowa sprawdza wiarygodność twojego kontrahenta i wstępnie ocenia rzetelność płatniczą kontrahenta. W faktoringu nie ma kluczowego znaczenia to w jakiej sytuacji finansowej jesteś ty. Z oferty możesz skorzystać nawet jeśli masz zadłużenie kredytowe. Ważniejsze jest to, czy kontrahent, któremu wystawiłeś fakturę jest rzetelnym płatnikiem.

Po przyjęciu oferty faktoringowej, przedsiębiorca otrzymuje pulę środków do wykorzystania na finansowania faktur, nazywany również limitem faktoringowym.

 

Ile kosztuje efaktoring?

Pewnie zastanawiasz się ile kosztuje efaktoring czyli udostępnienie środków przed terminem płatności faktury. To zwykle określony procent zależny od wartości faktury. Faktoring jest najszybszym sposobem na uzyskanie pieniędzy za wystawioną już fakturę sprzedażową. Można zgłaszać wiele faktur jednego kontrahenta albo pojedyncze dokumenty. Faktoring zaczyna działać po zawarciu cesji wierzytelności. Mówiąc najprościej, sprzedajemy swoją należność wyrażoną fakturą wystawioną kontrahentowi, na rzecz firmy faktoringowej. Ta, w zamian za niewielką prowizję, określoną indywidualnie, zależnie od wartości faktury, rodzaju kontrahenta, od razu wypłaca pieniądze. Firma faktoringowa odzyskuje potem środki od naszego kontrahenta. Właśnie na mocy cesji wierzytelności. Kontrahent przedsiębiorcy musi być skutecznie powiadomiony o procesie cesji. Co taka cesja oznacza dla kontrahenta? Wyłącznie to, że należność za fakturę jest zobligowany wpłacić na konto firmy faktoringowej, a nie na konto przedsiębiorcy, który ją wystawił. Poza tym nic nie zmienia się w kontaktach między dwoma przedsiębiorcami.

 

Limit faktoringowy

Część firm faktoringowych udostępnia określony limit faktoringowy. Ta pula środków na finansowanie faktur określana jest indywidualnie. Możliwe jest też finansowanie faktur rozliczanych w walutach obcych (np. w walucie euro). Po spłacie faktury przez kontrahenta limit odnawia się do wartości początkowej. Marka Monevia pozwala sfinansować faktoringiem nawet pojedynczą fakturę.

 

Kto może skorzystać z efaktoringu?

Z efaktoringu może korzystać każda firma niezależnie od brażny, od wielkości i wysokości generowanego obrotu. Nie ma też znaczenia, czy firma zatrudnia pracowników, czy też nie. To również świetne rozwiązanie dla firm, które dopiero powstały. Już w pierwszym dniu działalności można skorzystać z finansowania faktoringiem. O ile oczywiście już wystawiliśmy faktury sprzedażowe, a nasi kontrahenci wyrazili zgodę na cesję wierzytelności. Najważniejsze by taka młoda firma współpracowała z wiarygodnymi kontrahentami.

 

Jakie faktury można sfinansować efaktoringiem?

Żeby sfinansować fakturę efaktoringiem, musi to być faktura z odroczonym terminem płatności. Co ważne, termin płatności musi wciąż obowiązywać. Faktura nie może więc być przeterminowana. Firmy faktoringowe finansują faktury nawet z 90 dniowym terminem płatności.

Podsumowując: efaktoring to narzędzie do poprawy płynności finansowej, które pozwala uzyskać środki „zamrożone do tej pory” w fakturach sprzedażowych. Zamiast czekać na płatność 30 dni, 60 dni lub dłużej, wystarczy przekazać wierzytelność firmie faktoringowej.

Zaawansowane algorytmy, z których korzystają firmy faktoringowe, pozwalają bardzo szybko zweryfikować kontrahenta. Sprawdza się wiarygodność danych firmowych, obecność w bazach dłużników, czy reputację kontrahenta.

Stąd jest to bardzo dobry sposób na to, by upewnić się, że pracujemy z rzetelnym kontrahentem. Partnerowi biznesowemu, który zgodzi się by należności były rozliczane w formie cesji wierzytelności, można zaproponować dodatkowo wydłużenie terminu płatności. Inną korzyścią jest też to, że przedsiębiorca nie musi martwić się o zapłatę należności. W razie ewentualnego opóźnienia płatności, to firma faktoringowa będzie dochodziła należności.

Faktoring ma jeszcze jedną zasadniczą przewagę. Wiele osób porównuje go np. do kredytu bankowego (którym nie jest). W przeciwieństwie do niego nie wymaga składania tak wielu dokument i co najbardziej istotne nie ma w tym przypadku kluczowego znaczenia zdolność kredytowa, czy sytuacja finansowa przedsiębiorcy. Oznacza to, że z faktoringu mogą skorzystać nawet ci przedsiębiorcy, którzy chwilowo mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

faktoring dla małych firm

5/5 - (2 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej