BIK firmowy – co to jest i jakie zbiera dane?
Pożyczki bez BIK, sprawdzanie bazy BIK. To stwierdzenia, które często słyszymy w momencie zaciągania zobowiązań. Czy przedsiębiorca podlega pod inny BIK niż osoba, która firmy nie prowadzi?
Każdy, kto choć raz starał się zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, wie, że instytucja finansowa złoży zapewne zapytanie do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Co to za instytucja i czym jest rejestr BIK?
Co to jest BIK?
BIK, to Biuro Informacji Kredytowej. To instytucja, która prowadzi rejestr naszych zobowiązań. W BIK są informacje o wszystkich zobowiązaniach i terminowości spłat, zarówno tych regularnych, jak i takich, gdzie zdarzają się opóźnienia.
Do BIK swoje zapytania zgłaszają instytucje finansowe, w których staramy się o kredyt lub pożyczkę. Dane zbierane przez BIK dotyczą tak samo osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. W bazie BIK najczęściej pojawiają się klienci banków, firm pożyczkowych czy SKOKów. W momencie, gdy staramy się o zobowiązanie, instytucja finansowa zwraca się z zapytaniem do BIK o historię finansową. Wszystko po to by dowiedzieć się jaka jest kondycja naszych finansów. Czy spłacamy zobowiązania regularnie, czy też zdarza się, że traktujemy je nierzetelnie. W BIK widoczne są informacje o tym kiedy została udzielona pożyczka lub kredyt, na ile rat została udzielona, jaki jest termin spłaty.
Po co dane z BIK?
BIK to jedna baza wszystkich naszych zobowiązań. Mają do niej dostęp przede wszystkim firmy finansowe. Na bazie informacji BIK, tworzony jest profil potencjalnego pożyczkodawcy. Firma pożyczkowa lub bank może określić na jego podstawie wiarygodność swojego potencjalnego klienta.
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest podmiotem, do którego spływają informacje o wszelkich zobowiązaniach zaciągniętych w instytucjach finansowych. Działalność BIK reguluje prawo bankowe.. W rejestrze BIK są umieszczone informacje o zobowiązaniach wobec instytucji finansowych, zarówno te negatywne, czyli o opóźnieniach w spłacie, jak i te pozytywne, pokazujące, że dane zobowiązanie jest regulowane terminowo. W raporcie BIK można znaleźć informacje o kredytach, kartach kredytowych, pożyczkach. Zarówno tych, które są w trakcie spłacania jak i tych archiwalnych, już rozliczonych.
Do pozyskiwania informacji z BIKu upoważnione są m.in. banki, instytucje finansowe, policja, urzędy skarbowe. Można też pobrać informację o samym sobie.
Jak pobrać informację z BIK?
Każda osoba może samodzielnie pobrać informacje o sobie. Firmy finansowe muszą przekazywać informacje o zobowiązaniach. Jeśli jednak chcą pobrać informację o nas, to muszą uzyskać na to zgodę. Dlatego jeśli staracie się o kredyt, limit w koncie, czy jakikolwiek inny produkt bankowy, doradca zawsze poprosi was o zgodę na sprawdzenie was w BIK.
I teraz ważna rzecz. BIK zapisuje wszystkie dane o zobowiązaniach. Jeśli nie masz żadnych opóźnień w spłatach, wszystko regulujesz terminowo, to informacja o tym również znajdzie się w raporcie BIK, jako tzw. pozytywna historia.
Informacje finansowe przesyłane są przez banki na bieżąco dlatego są one cały czas aktualizowane..
BIK Firmowy
Biuro informacji Kredytowej zbiera informacje nie tylko o konsumentach ale również o przedsiębiorstwach. Jeśli prowadzisz firmę, a przedsiębiorstwo ma jakieś zobowiązania w bankach to takie dane będą też w BIK.
System Informacyjny BIK Przedsiębiorca jest odrębną bazą danych, w której BIK gromadzi dane dotyczące wszelkiego rodzaju zobowiązań zaciąganych przez prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, wykonujących wolne zawody, spółki oraz rolników.
Raport z BIK Przedsiębiorca czyli BIK Moja Firma może być wykorzystany np. przy weryfikacji kontrahentów. Warto pamiętać, że do BIK Moja Firma jak i BIK osoby prywatnej dostęp ma wyłącznie instytucja finansowa. Żaden podmiot zewnętrzny z danych BIK nie skorzysta. Podobnie jest z wpisaniem do BIK. Informację o zobowiązaniu do Biura Informacji Kredytowej może przekazać wyłącznie firma finansowa, np. bank czy firma leasingowa.
Zaległości w BIK
Jak już wspomniałem, informacje w BIK tworzą obraz historii kredytowej. Są tam zarówno wpisy pozytywne (o tym, że regularnie spłacamy nasze zobowiązania), a także te negatywne (o opóźnieniach). Oczywiście im rzetelniej regulujemy nasze zobowiązania, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania korzystnego finansowania.
Jeśli okaże się, że mamy zaległości w BIK (niezależnie od tego, czy jest to BIK prywatny, czy firmowy) to możemy mieć kłopot z zaciągnięciem innych zobowiązań albo tez oferta kredytowa będzie mniej korzystna.
Po spłacie zobowiązania zapis o nim widnieje w BIK jeszcze przez 5 lat, a dla celów statystycznych przez 12 lat. Można go usunąć zwracając się do banku, który udzielił nam kredytu i dokonał wpisu o tym zobowiązaniu, by go wykreślił. To szczególnie istotne gdy w czasie spłaty tego zobowiązania zdarzały nam się opóźnienia. Po wykreśleniu tego zobowiązania (podkreślam, rozliczonego w całości), informacje o opóźnieniach, jak i całe to zobowiązanie nie będzie widoczne w BIK.
Warto pamiętać, że firmy finansowe akceptują różny poziom ryzyka dla różnych produktów. Stąd opóźnienie w spłacie jednego kredytu nie musi od razu oznaczać, że drugiego zobowiązania nie możemy zaciągnąć. Wszystko zależy od instytucji finansowej.
Dane w BIK dla firm a faktoring
To, że instytucja finansowa ma dostęp do naszej historii w BIK nie oznacza, że zawsze będzie z takiej możliwości korzystać. Weźmy na przykład faktoring online w Monevii, czyli usługę finansowanie faktur online zwaną również mikrofaktoringiem. Przedsiębiorca, który wystawia faktury z wydłużonym terminem płatności, może pieniądze otrzymać tu wcześniej. Wystarczy już wystawioną fakturę przekazać firmie mikrofaktoringowej Monevia, a ta wypłaci kwotę z niej wynikającą w ciągu jednego dnia. Sama będzie dochodziła płatności od drugiej strony transakcji, czyli kontrahenta, któremu wystawiliśmy fakturę.
Co istotne, Monevia nie sprawdza danych w BIK. Opiera się po prostu na innym niż BIK zestawie danych. Możesz wiec mieć nawet przejściowe problemy finansowe, opóźnienia w spłatach rat kredytów bądź pożyczek uwidocznione w BIK, a i tak będziesz mógł skorzystać z faktoringu w Monevii. Wszystko dlatego, że ta firma faktoringowa zwraca szczególną uwagę na rzetelność płatniczą twojego kontrahenta. Faktoring od Monevii jest więc też bardzo dobrym sposobem na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorców, którzy przechodzą przejściowe kłopoty z płynnością.
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane