Faktoring a rozwój firmy transportowej
Specyfika prowadzenia firmy transportowej, sprawia, że sukces w tym biznesie to nie lada wyzwanie. Jak rozwijać firmę transportową?
Może się wydawać, że transport to mało skomplikowany biznes. Podjeżdżamy na miejsce załadunku, towar umieszczany w przestrzeni ładunkowej, potem przewozimy go do odbiorcy, rozładowujemy. Wystawiamy fakturę, czekamy na pieniądze, a w międzyczasie realizujemy transport innych ładunków.
W rzeczywistości jest to jednak bardziej skomplikowane zadanie. Rosnące koszty paliwa, coraz większe oczekiwania płacowe kierowców ale i zmieniające się prawo, które zmusza właścicieli firm transportowych do inwestycji w nowoczesne rozwiązania, wymaga ciągłego dostępu do finansowania. Szczególnie, że w tej branży stopień nieprzewidzianych zdarzeń jest wysoki. Awaria samochodu, spóźnienie na rozładunek czy błąd w dokumentach potrafią skutecznie utrudnić wykonanie usługi transportowej. Nawet gdy takich zdarzeń jest niewiele, utrzymanie płynności jest niezwykle ważne. Dlaczego? Standardem w branży transportowej są bowiem bardzo długie terminy płatności. Pieniądze za wykonanie usługi trafiają na konto przedsiębiorcy nierzadko po 60 i więcej dniach. I to nie od chwili wykonania usługi ale od dostarczenia faktury odbiorcy. W rzeczywistości więc pieniądze na koncie są po około trzech miesiącach. Taka sytuacja utrudnia utrzymanie płynności finansowej.
Nie jest też tajemnicą, że wielu przedsiębiorców korzysta więc z zewnętrznego finansowania. O ile zakup sprzętu przy użyciu leasingu jest czymś normalnym i powszechnie akceptowalnym, to z większą rezerwą przedsiębiorcy podchodzą do kredytów. Dlaczego? Po pierwsze wymaga to przedstawienia sporej ilości dokumentów. Po drugie trzeba mieć zdolność kredytową, czyli być w stanie spłacać terminowo zobowiązanie. No i po trzecie ewentualne niepowodzenia biznesowe naszych kontrahentów, szybko mogą i nam bezpośrednio zaszkodzić. Jeśli przedsiębiorca ma kredyt, to problem ze spłatą pojawi się prędzej czy później.
Faktoring dla transportu
Niezłą alternatywą jest w tym przypadku faktoring. Nie obciąża on zdolności kredytowej, a skutecznie poprawia płynność finansową przyspieszając rozliczenie transakcji. Model działania faktoringu jest bardzo prosty. Gdy przedsiębiorca wystawia fakturę dla swojego kontrahenta, to przekazuje ją firmie faktoringowej, podmiotowi finansowemu, który od tej chwili przejmuje ryzyko rozliczenia całej transakcji. Firma faktoringowa od razu płaci wystawcy faktury kwotę wynikającą z tego dokumentu, a sama w terminie wymagalności odzyskuje płatność od odbiorcy faktury. Dla przedsiębiorcy, który taką fakturę wystawia atutem jest to, że otrzymuje on pieniądze znacznie szybciej. Nie musi też skracać formalnych terminów płatności swoim kontrahentom. Ci bowiem reguluj płatność w terminie wskazanym na fakturze.
Zaletą faktoringu dla przedsiębiorcy działającego w branży transportowej jest też poprawa jakości klientów. Weryfikacją płatniczą odbiorców zajmuje się bowiem firma faktoringowa. Dzięki dużemu doświadczeniu i sprawdzonym metodom monitoringu płatności, firma faktoringowa jest w stanie oszacować ryzyko ewentualnej niewypłacalności klienta.
To wszystko sprawia, że właściciel firmy transportowej z większym spokojem może rozwijać swoją firmę i inwestować. Bo wie, że pieniądze za wykonane zlecenie otrzyma. Szybszy spływ należności pozwala też na terminowe regulowanie codziennych zobowiązań bez konieczności uzyskiwania dodatkowego finansowania i ponoszenia kosztów kredytowych.
Płynność finansowa w firmie transportowej
Kilka takich drobnych elementów może znacznie poprawić stabilność biznesu transportowego, a co za tym idzie stać się znaczącą przewagą konkurencyjną. Stabilne finanse to podstawa, szczególnie w czasach gospodarczej zawieruchy. Gdy są pieniądze na koncie, można inwestować w rozwój firmy bez obaw o to, że nierzetelny kontrahent „przewróci” nasz biznes.
Może cię zainteresować również:
--> Finansowanie faktur online
--> Koszt faktoringu
--> Mikrofaktoring
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane