Faktoring przykłady - kiedy opłaca się sięgnąć po finansowanie faktur?
Faktoring może pomóc Twojej firmie w przeróżnych sytuacjach. Możesz wykorzystać go wtedy, gdy masz chwilowy zator płatniczy i potrzebujesz poprawić płynność finansową. Ale także, kiedy chcesz przyspieszyć rozwój swojego biznesu. Przykładów zastosowania faktoringu jest mnóstwo. W tym artykule skupimy się na 4 głównych obszarach finansowanie faktur.
Czy Twoja firma jest dobrym kandydatem do faktoringu?
Aż 40 dni! To średni czas oczekiwania, zanim przedsiębiorca otrzyma płatności za fakturę. Tak wynika z analizy danych przeprowadzonych wśród klientów Monevii w 2021 roku.
Jednak wiele rachunków i wydatków w Twojej firmie nie będzie tak długo czekać. Pomyśl o pensjach, spłacie kredytu, rachunkach za prąd, Internet i o ubezpieczeniach. A to tylko część firmowych kosztów.
Być może słyszałeś o faktoringu? To inaczej wymiana faktur sprzedażowych na gotówkę. Sprzedajesz firmie faktoringowej wystawione przez Ciebie faktury z odroczonym terminem płatności (nawet do 120 dni), a ona wypłaca Ci środki nawet tego samego dnia. Faktoring pozwala skrócić czas oczekiwania na pieniądze i dodatkowo przyspiesza rozwój Twojej firmy.
Tego rodzaju plan finansowania dobrze się sprawdza w rozwijających się firmach, ponieważ pomaga odblokować środki, które obecnie znajdują się w nieopłaconych fakturach. Ale nie tylko. Jeśli Twoja firma boryka się z problemami finansowymi, ten rodzaj usługi może również służyć jako doraźne wsparcie, obniżając wskaźniki zaległej sprzedaży.
Przykłady branż, w których faktoring jest popularny
Faktoring to opcja, którą warto rozważyć we wszystkich rodzajach firm niezależnie od branży. Jednak są pewne typy sektorów, w których wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest wręcz wymagane. Będą to zazwyczaj:
- Transport;
- Produkcja;
- Drukarnia;
- Usługi kurierskie;
- Hurt;
- Sprzedaż detaliczna;
- Budownictwo;
- Usługi specjalistyczne:
- Usługi profesjonalne (takie jak: agencje marketingowe, księgowi, architekci i inne).
Przykłady zastosowania faktoringu – jak faktoring może pomóc Twojej firmie?
Mamy dla Ciebie 4 przykłady firm, które użyły faktoringu w różnych celach. Pani Katarzyna – dopiero wystartowała ze swoją firmą. Pan Krzysztof – ma małą firmę, ale zatrudnia już pierwszych pracowników. Pan Marian, właściciel firmy transportowej Transport Limitless oraz spółka Serwisnetic. Cztery różne potrzeby i wszystkim pomogła usługa faktoringu.
Przykład zastosowania faktoringu w nowej firmie
Nowe firmy mogą wykorzystać faktoring jako alternatywę dla kredytu. Będąc właścicielem nowo otwartego biznesu, zamiast współpracować z bankami lub pożyczkodawcami, możesz skorzystać z usług firmy faktoringowej. Szczególnie że banki wymagają historii firmy będącej na rynku od 6, a nawet 12 miesięcy. Kiedy zaczynasz swoją działalność i chcesz ją rozwijać, każde finansowanie jest cenne.
Zobacz przykład: Pani Katarzyna postanowiła otworzyć swoją nową firmę i świadczyć usługi marketingowe. Wystartowała z przytupem. Zaczęła współpracę z dużą spółką, która potrzebowała „wolnego strzelca”. Takie firmy najczęściej proszą o wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności nawet do 60 dni. Szybko okazało się, że Pani Katarzyna dobrze zarabia, ale wszystkie środki zamrożone ma w fakturach. Banki odmówiły jej kredytu, a inne finansowania wypadały niekorzystnie. Faktoring dla nowych firm okazał się dla niej idealnym rozwiązaniem. A dodatkowo skorzystała z możliwości weryfikacji wiarygodności płatniczej swojego nowego kontrahenta. |
Jeśli Twój bank odmówił przyznania kredytu, bo za krótko działasz na rynku, sprawdź faktoring dla nowych firm od Monevii. Finansujemy wszystkie firmy, bez względu na ich czas prowadzenia działalności lub doświadczenie – nawet startupy i indywidualne działalności gospodarcze.
Przykład faktoringu w małej firmie
Faktoring stał się popularny w ostatnich latach wśród małych i średnich firm, ponieważ często potrzebują one szybszego przepływu środków pieniężnych. Taka forma finansowania sprawdzi się nie tylko po to, aby utrzymać swoją działalność, ale także szybciej ją rozwijać.
Jeśli Twoja firma jest jeszcze młoda, długie czekanie na płatności może utrudnić jej rozwój. Typowe jest również, że mniejsze firmy na wczesnym etapie napotykają nieoczekiwane wydatki i zdarzenia, które często powodują, że wygenerowane koszty przekraczają zyski.
Finansowanie faktury może dać Ci szansę na zaoszczędzenie cennego czasu i wykorzystanie okazji, które wymagają natychmiastowej gotówki.
Spójrz na przykład: Pan Krzysztof, właściciel firmy informatycznej NetFlexible, zatrudnia już dwóch pracowników. Tworzą innowacyjne aplikacje, które ułatwiają planowanie pracy. Właśnie wystawił fakturę na zakończenie lukratywnego kontraktu. Niestety w umowie miał zapis, że faktura musi być wystawiona z odroczonym terminem płatności – minimum 60 dni. Akurat zbliża się termin wypłat dla pracowników, więc Pan Krzysztof postanowił skorzystać z faktoringu i wymienić fakturę na natychmiastową gotówkę. |
W Monevii doskonale rozumiemy potrzeby mikro i małych przedsiębiorców. Dlatego stworzyliśmy dedykowaną ofertę, faktoring dla małych firm. Nie pytamy, na jaki cel przeznaczysz otrzymane środki.
Przykłady zastosowania faktoringu w firmie transportowej
Jeśli prowadzisz firmę przewozową, to wiesz, w jak szybkim tempie koszty paliwa, ubezpieczenia i napraw pochłaniają Twoje przychody. Niektóre z tych wydatków mogą wystąpić nagle na przykład awaria pojazdu.
Co więcej, nawet jeśli konsekwentnie świadczysz usługi transportowe, Twoi klienci mogą nie płacić Ci na czas, co spowoduje braki gotówki na wyżej wymienione wydatki. A dodatkowo większość firm oczekuje faktur z odroczonym terminem płatności nawet do 90 dni.
W przypadku niektórych firm transportowych faktoring może uratować działalność, ponieważ pomaga regulować rachunki za fracht, naprawy i inne koszty bez zaciągania długów.
Firma również nie musi korzystać z innych sposobów finansowania, takich jak karta kredytowa lub pożyczka, które mają wysokie oprocentowanie.
Spójrz na przykład: Pan Marian, właściciel firmy transportowej Transport Limitless, w swojej flocie ma głównie samochody typu chłodnie, którymi transportuje świeże produkty. Firma stale się rozwija, ale doświadcza pewnych problemów z przepływem gotówki. Niestety niewielu klientów szybko opłaca faktury. Zamiast tego rozliczają się w ciągu 30 do 45 dni. Takie opóźnienie stwarza utrudnienie, gdy nadchodzi czas, żeby wypłacić kierowcom pensję, zapłacić za paliwo lub naprawę samochodu. Aby wesprzeć rozwój firmy, Pan Marian decyduje się na sprzedaż niektórych swoich należności. Postanawia rozliczyć swoje faktury z klientami z platformy transportowej Connect Trans, gdzie może od razu je sfinansować. Pieniądze znajdą się na jego koncie natychmiast, bez konieczności czekania do terminu płatności. |
W Monevii znajdziesz efektywne rozwiązanie finansowe dla polskich przewoźników. Sprawdź ofertę faktoring dla transportu i utrwalaj swoją pozycję konkurencyjną na rynku transportowym.
Przykład faktoringu dla spółek
Jeżeli prowadzisz spółkę, również możesz skorzystać z usług faktoringowych. Dzięki temu Twoja współpraca z kontrahentami będzie lepsza, co pozytywnie wpłynie na renomę Twojej firmy. Klienci zadowoleni z jakości produktów oraz długich terminów płatności będą polecać Twoją firmę innym.
Dla spółki najlepszym wyborem będzie faktor, który zapewnia finansowanie firmom o każdej formie prawnej – pamiętaj, żeby to zweryfikować przed współpracą.
Zobacz przykład: Serwisnetic sp. z o.o. świadczy usługi biznesowe klientom korporacyjnym i rządowym. Firma jest rentowna i od kilku lat prężnie się rozwija. Większość klientów płaci faktury w ciągu 30 do 60 dni. Jednak dynamiczny rozwój spowodował problemy z przepływem środków pieniężnych. Klienci płacą powoli, ale Serwisnetic musi płacić pracownikom i dostawcom co kilka tygodni. W związku z tym firma zdecydowała się na wdrożenie programu faktoringowego. Po przeanalizowaniu swojej sytuacji finansowej Serwisnetic decyduje się na sprzedaż swoich faktur od firmy MGC, która jest ich najlepszym klientem i regularnie płaci faktury w ciągu 30 do 35 dni. W taki sposób marka może dalej się rozwijać, rozładować zaistniały zator płatniczy i eksplorować nową część rynku. |
Niezależnie od tego, jaki rodzaj spółki prowadzisz, możesz skorzystać z faktoringu. Spółki potrzebują stabilnego źródła finansowania – doskonale to rozumiemy. Dlatego faktoring od Monevii to bezpieczna alternatywa dla wymagań stawianych przez banki i inne instytucje finansowe. → Zobacz ofertę dla spółek.
Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?
Prowadząc firmę, często potrzebujesz szybko otrzymywać gotówkę. Bez względu na to, czy chcesz się dynamiczniej rozwijać, zainwestować w nowy sprzęt, czy zażegnać już postały zator płatniczy, faktoring będzie dobrym rozwiązaniem.
Może cię zainteresować również:
--> Finansowanie faktur online
--> Ranking firm faktoringowych
--> Koszt faktoringu
--> Mikrofaktoring
--> Faktoring online
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane