Faktoring a kredyt obrotowy?

Obydwa to produkty finansowe, które pozwalają szybko uzyskać gotówkę na dowolny cel, a ich termin płatności (zwrotu) nie przekracza roku. Oba zatem pomagają utrzymać płynność finansową. Czym się zatem różnią i który warto wybrać?
12 grudnia 2019
Faktoring a kredyt obrotowy?

Podmioty gospodarcze finansują swoją działalność z różnych źródeł zewnętrznych. W dzisiejszych czasach to normalne, że utrzymywanie wysokich kapitałów własnych nie jest opłacalne w obliczu szybko rozwijającego się outsorcingu. Banki i inne instytucje finansowe prześcigają się w budowaniu ofert „szytych na miarę”. Obecnie taniej jest obracać tzw. „obcym pieniądzem”, by pokryć bieżące zobowiązania lub rozwijać działalność na większą skalę. 

Najpopularniejszymi źródłami finansowania bieżącej działalności są: faktoring oraz kredyt obrotowy. Są to produkty finansowe, które pozwalają szybko uzyskać gotówkę na dowolny cel, a ich termin płatności (zwrotu) nie przekracza roku. Oba zatem pomagają utrzymać płynność finansową. Czym się zatem różnią i który warto wybrać?

Gotówka na Twoim koncie szybciej niż data płatności. Faktoring online - Bez długoterminowym umów korzystasz kiedy chcesz! -->Kliknij i złóż wniosek

Faktoring – dla kogo?

Faktoring jest rozwiązaniem dla firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności i jednocześnie nie spełniają warunków finansowych, aby otrzymać kredyt. Faktoring to doskonała alternatywa dla kredytu. Polecany jest podmiotom gospodarczym o krótkim stażu na rynku, bez dużego doświadczenia i historii kredytowej lub też dla firm, które generują zbyt niskie obroty rocznie, by otrzymać kredyt.

W faktoringu istotna jest kondycja finansowa i wypłacalność płatnika faktury, a nie wystawcy. To od niego bowiem faktor będzie dochodził należności. Ponadto faktoring to produkt złożony z wielu usług około-faktoringowych, np. monitoring należności do daty płatności faktury lub też windykacja. Wspiera podmioty gospodarcze w zarządzaniu wierzytelnościami, buduje dyscyplinę płatniczą wśród kontrahentów, wspiera tych, którzy nie mają ani czasu ani pieniędzy na samodzielne działania związane z odzyskiwaniem należności.

Długoterminowa współpraca z faktorem korzystnie wpływa na warunki finansowania i pozwala bezpiecznie prowadzić biznes. Aby dodatkowo obniżyć koszt pozyskania kapitału, warto sprzedawać faktury wystawione na wiarygodnych płatników. Faktor wyceni wówczas transakcję na korzystniejszych warunkach. Z faktoringu coraz częściej korzystają mikro- i małe przedsiębiorstwa. A to właśnie te podmioty mają najtrudniej w otoczeniu wielkich koncernów czy korporacji.

Kredyt obrotowy – dla kogo?

Kredyt obrotowy to dobre rozwiązanie dla doświadczonych firm z dobrą kondycją finansową.  Warunkiem uzyskania kredytu obrotowego jest zdolność kredytowa, która jest zależna od odpowiedniej historii kredytowej. Im dłuższa i lepsza historia kredytowania, tym wyższe wsparcie finansowe z banku.

Kredyt obrotowy może zostać przyznany na rachunku bieżącym firmy lub na rachunku obrotowym. Kredyt w rachunku bieżącym polega na ustaleniu limitu kredytowego na koncie. W przypadku utraty płynności firma może dokonywać transakcji do określonego limitu (rachunek będzie miał ujemne saldo). W takiej sytuacji przyszłe wpływy na konto firmy w pierwszej kolejności pokryją ujemne saldo rachunku. Bank pobiera prowizję za gotowość do udzielenia kredytu oraz nalicza odsetki od debetu. Kredyt na rachunku kredytowym każdorazowo wymaga podpisania nowej umowy z bankiem. Może być też kredytem odnawialnym.

Faktoring a kredyt obrotowy – co wybrać?

Przy wyborze kredytu obrotowego należy pamiętać o tym, że:

  • ma zawsze sprecyzowany cel, np. zakup towarów i materiałów, zwiększenie produkcji itp.
  • firma powinna działać na rynku co najmniej rok, posiadać zabezpieczenie finansowe oraz mieć dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową,
  • bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, takich jak weksel, zastaw, hipoteka itp.
  • przyznanie kredytu może trwać nawet kilka dni, bank może wymagać dostarczenia dodatkowych dokumentów.

Jeżeli jesteś młodym przedsiębiorcą, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku lub nie chce ujawniać swojej historii finansowej – wybierz faktoring. To Twój kontrahent będzie szczegółowo weryfikowany pod względem wypłacalności. Jeśli nie masz wystarczająco długiej historii kredytowania lub współpracy z kontrahentami – faktoring dla Ciebie to doskonała alternatywa wobec wymagań stawianych przez banki.

Faktoring nie obciąża też wyniku finansowego firmy, nie jest wykazywany w bilansie. Faktor nie wymaga również żadnych wyciągów z kont. Gotówkę pozyskaną ze sprzedaży faktur możesz przeznaczyć na dowolny cel. Otrzymasz ją w ciągu kilku godzin, bo transakcje realizowane są on-line poprzez nowoczesne platformy dostępne 24/7 z dowolnego miejsca na Ziemi, takie jak np. Platforma Monevia. Formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorcy przy tzw. okienku.

Poznaj ofertę faktoringu od Monevii!
 
faktoring dla małych firm i mikrofirm

Może cię zainteresować również:

--> Ranking faktorów

--> Faktoring dla firm transportowych

--> Faktoring dla małych firm

--> Jak działa faktoring

--> Przykład faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Umowa faktoringu

--> Finansowanie dla firm

--> Mikrofaktoring

5/5 - (3 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej