Mikrofaktoring sposób finansowania najmniejszych firm

Faktoring jest obecnie bardzo popularnym – jeśli nie najpopularniejszym – źródłem finansowania biznesu, obok kredytów czy papierów dłużnych. Odkąd pojawił się na polskim rynku, przeszedł ogromną [...]
10 grudnia 2022
Mikrofaktoring sposób finansowania najmniejszych firm

Mikrofaktoring działa podobnie do klasycznego faktoringu online. Został stworzony specjalnie dla mikro i małych przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury na swoje usługi na mniejsze kwoty. Jeśli prowadzisz własną firmę, temat finansowania zapewne nie jest ci obcy i stanowi codzienne wyzwanie. Sprawdź, jak mikrofaktoring może pomóc Ci utrwalać płynność finansową.

Mikrofaktoring to elastyczne narzędzia dla małego biznesu

Faktoring jest obecnie bardzo popularnym – jeśli nie najpopularniejszym – źródłem finansowania biznesu, obok środków własnych lub kredytów dla mikro i małych przedsiębiorców. Odkąd faktoring pojawił się na polskim rynku, przeszedł ogromną metamorfozę – od tradycyjnego finansowania pozyskanego w oddziale po elastyczne narzędzia dostępne online 24/7 na dobę przez internet.

Dziś faktoring online daje ogromne możliwości firmom każdej wielkości i z każdej branży. Często słyszymy o faktoringu, mikrofaktoringu, nanofaktoringu czy po prostu – finansowanie faktur.

O ile nazwy bywają różne, o tyle pewne jest to, że dziś mikrofaktoring (dzięki swoim zaletom) szybko podbija rynek finansów.

Mikrofaktoring a faktoring

Mikrofaktoring jest typową usługą faktoringu, z tym że skierowaną do mikro- i małych przedsiębiorstw, które zwykle generują roczne obroty poniżej 1 mln zł. Faktury oferowane przez nie do sprzedaży są wystawiane na małe kwoty – nawet poniżej tysiąca złotych, stąd „mikro”, czyli „mały”.

Różnica względem „dużego” faktoringu widoczna jest też w samej transakcji, która zwykle odbywa się online bez osobistego kontaktu faktora z przedsiębiorcą – – co znacznie skraca czas przebiegu transakcji.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Jakie zalety ma mikrofaktoring

Patrząc przez pryzmat obecnego rozwoju gospodarczego, mikrofaktoring z pewnością ma przed sobą świetlaną przyszłość. Na polskim rynku dominują mikrofirmy, a ich potrzeby finansowe znacznie różnią się od potrzeb dużych graczy.

Elastyczność i dostępność usługi mikrofaktoringu w znaczny sposób ułatwia zachowanie płynności i możliwości skutecznego konkurowania, nawet w starciu z większymi podmiotami. Mikrofaktoring pozwala przede wszystkim na samodzielne podejmowanie decyzji o tym, w jaki sposób zarządzać firmową gotówką.

Jest to dodatkowe źródło finansowania, które wspiera podmioty w najkorzystniejszy sposób – niczego nie narzuca, a wręcz pozostawia pełną swobodę decyzyjną: „korzystam, kiedy chcę”.

Mikrofaktoring oferuje również inne korzyści m.in.:

  • skróconą rotację gotówki, zamrożonej w formie faktur z wydłużonymi terminami płatności  
  • nieograniczony i szybki dostęp do zewnętrznego kapitału
  • wsparcie dyscypliny płatniczej kontrahentów
  • środki z faktur można przeznaczyć na dowolny cel – rozwój firmy, opłacenie podatków i ZUS lub łatanie przejściowych dziur w budżecie
  • wspiera zarządzanie finansami w firmie
  • ma lepsze warunki finansowania w porównaniu do pożyczek czy kredytów bankowych
  • Internetowy proces transakcji, bez weryfikacji zdolności kredytowej w BIK czy dokumentów finansowych firmy Mikrofaktoring - dla kogo dokładnie jest?

Mikrofaktoring jest bardzo wygodny, gdyż przedsiębiorca korzysta z niego tylko wtedy, gdy tego potrzebuje. Nie ma tu żadnych umów ramowych ani zobowiązań do długoterminowej współpracy.

Elastyczność mikrofaktoringu sprawdza się w każdej branży. Jednak najpopularniejszy jest faktoring dla transportu, gdzie terminy płatności są odległe nawet o 90 dni, a właściciele firm często są w trasie.

Mikrofaktoring działa jak standardowy faktoring, ale oprócz wyżej wspomnianych firm transportowych wspiera również mniejszych przedsiębiorców takich jak:

  • start-upy
  • Rękodzielników
  • Firmy działające na zasadach dropshippingu
  • Firmy usługowe z jednym lub kilkoma pracownikami
  • Firmy, które nie kwalifikują się do kredytu w banku

Mikrofaktoring jest alternatywą dla kredytu

Zastosowanie nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie w ograniczaniu kosztów, dlatego mikrofaktoring jest w wielu przypadkach tańszą alternatywą niż faktoring tradycyjny czy kredyty oferowane przez banki.

Z kolei przeniesienie procesu transakcji do świata on-line umożliwiło skrócenie procesu obsługi do zaledwie kilku godzin. Ma to ogromne znaczenie w przypadku, gdy dla każdego przedsiębiorcy najważniejsze są rozwój i utrwalanie pozycji konkurencyjnej. Bez wątpienia każdy z nich przyzna też, że w obecnych warunkach gospodarczych „czas to pieniądz”.

Kiedy warto skorzystać z mikrofaktoringu?

W przypadku małych przedsiębiorców, dla których elastyczność i czas mają ogromne znaczenie, współpraca z tradycyjnymi faktorami może nie spełniać oczekiwań z uwagi na wymóg podpisania długoterminowych umów ramowych lub zadeklarowania kwoty finansowania z góry (niezleżnie od tego czy w danym momencie przedsiębiorca ma taką potrzebę).

Mikrofaktoring to wygodne źródło finansowania, które daje pełną swobodę decyzyjną przedsiębiorcy – „korzystam kiedy chcę” bez jakichkolwiek zobowiązań formalnych czy dodatkowych opłat..

Mikrofaktorig od Monevii to onlinowy proces finansowania, bez zbędnych formalności i panel klienta dostępny 24/7 zupełnie za darmo. Przedsiębiorca sam wybiera kiedy i jakie faktury chce sfinansować – już od 200 euro lub 700 zł brutto. To idealne rozwiązanie dla tych podmiotów, które cenią sobie szybkość, wygodę i elastyczność.



--> Faktoring dla transportu

--> Faktoring dla małych

--> Mikrofaktoring

--> Co to jest faktoring

--> Finansowanie faktur online

--> Limit faktoringowy

--> Usługa faktoringu

5/5 - (9 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej