5 faktów na temat wykupu faktur
Faktoring to usługa, po którą przedsiębiorcy sięgają coraz chętniej. Firmy specjalizujące się w tej dziedzinie oferują poprawę płynności finansowej w zamian za sprzedaż należności. Tego typu rozwiązania mogą okazać się pomocne, zwłaszcza w obliczu braku gotówki w firmowym budżecie. Oto kilka faktów dotyczących faktoringu.
Nie tylko dla dużych firm
Utrata płynności finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw może oznaczać duże problemy. Lokalni przedsiębiorcy nie dysponują tak dużymi budżetami, jak chociażby ogólnokrajowe koncerny. Dlatego nawet kilkutygodniowe opóźnienia w płatnościach mogą wywołać spory chaos w budżecie. Z zamrożonej gotówki nie można skorzystać, natomiast kolejka niezbędnych wydatków bez przerwy się wydłuża. Dokonanie bieżących opłat, zakup towaru niezbędnego do produkcji, ubezpieczenie, pensje pracowników, te i wiele innych czekają na uregulowanie. Sprzedaż należności pozwala na korzystanie z zamrożonych środków, nawet mimo opóźnień w płatnościach.
Alternatywa dla kredytów i pożyczek
Faktoring to również alternatywa dla kredytów i pożyczek. Zamiast pożyczać pieniądze od banku, można skorzystać z własnych zasobów, które do tej pory były zamrożone. Zaletą jest przede wszystkim to, że takie rozwiązanie nie obciąża budżetu firmy. Działalność faktorów opiera się na systemie prowizyjnym, a nie rosnących odsetkach jak w przypadku kredytu. Dodatkową zaletą jest również szybki dostęp do pieniędzy, które w razie pożyczki dostalibyśmy dopiero po dopełnieniu wielu formalności.
Na poprawę konkurencyjności
Skorzystanie z usługi faktora bezpośrednio przekłada się również na wzrost konkurencyjności. Sprzedane faktury pozwalają nam dysponować zamrożoną gotówką. Z kolei większa ilość dostępnych środków sprawia, że możemy zaoferować swoim klientom korzystniejsze warunki współpracy. Lepsza oferta oznacza większe zainteresowanie, co w dłuższej perspektywie przekłada się na zyski.
Klient decyduje o sprzedaży faktur
Jaką fakturę można wystawić na sprzedaż? Czy faktorzy stawiają przed klientami jakieś wymagania co do ich wysokości? Z faktoringu korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i jednoosobowe podmioty gospodarcze. Finansowy rozstrzał pomiędzy transakcjami zawieranymi przez jednych i drugich bywa ogromny. Faktoring staje się jednak rozwiązaniem na tyle elastycznym, że instytucje finansowe starają się dopasować swoje oferty do wszystkich klientów. Sprzedać można nawet faktury wystawione na niewielkie kwoty, nawet te sięgające kilkuset złotych. Dodatkowo to klient podejmuje decyzję o tym, które należności chce sprzedać, co daje bardzo dużą swobodę w działaniu.
Faktoring to nie tylko odzyskiwanie należności
Faktoring to nie tylko usługa umożliwiająca sprzedaż faktur. To także możliwość weryfikacji partnerów biznesowych jeszcze przed zawarciem transakcji. Faktorzy są w stanie uzyskać informacje dotyczące wypłacalności i wiarygodności finansowej kontrahentów. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi tracić czasu na współpracę z nierzetelnym klientem. Unika w ten sposób również strat finansowych.
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane